...
TRENUTNO20:00 - 21:00Vaš DJ sat

Lifestyle / Tehnologija

Kina i Amerika su našle novo bojno polje

10.10.2023.

U novom frontu u američko-kinesko tehnološkom ratu, administracija Bajdena suočava se sa pritiskom nekih zakonodavaca da ograniče američke kompanije da rade na slobodno dostupnoj tehnologiji čipova koja se široko koristi u Kini. To bi bio potez koji bi mogao da preokrene način na koji globalna tehnološka industrija sarađuje preko granica.

.

U pitanju je RISC-V, tehnologija otvorenog koda koja se takmiči sa skupom vlasničkom tehnologijom britanske kompanije za dizajn poluprovodonika i softvera Arm Holdings. RISC-V može da se koristi kao ključni sastojak za bilo šta, od čipa za pametni telefon do naprednih procesora za veštačku inteligenciju.

Neki poslanici navode kao osnovni razlog za preduzimanje mera u vezi sa RISC-V nacionalnu bezbednost. Zakonodavci su izrazili zabrinutost da Peking koristi kulturu otvorene saradnje među američkim kompanijama kako bi unapredili sopstvenu industriju poluprovodnika, što bi moglo da naruši trenutno vodeće mesto SAD u oblasti čipova i da pomogne Kini da modernizuje svoju vojsku. Njihovi komentari predstavljaju prvi veliki pokušaj da se američkim kompanijama ograniči rad na RISC-V.

Predstavnik komisije Predstavničkog doma za Kinu, rekao je da Ministartsvo trgovine treba da „zahteva da bilo koja američka osoba ili kompanija dobije izvoznu dozvolu pre nego što stupi u kontakt sa entitetima Narodne Republike Kine na RISC-V tehnologiji.

Takvi pozivi za regulisanje RISC-V su najnoviji u američko-kineskoj borbi oko tehnologije čipova koja je eskalirala prošle godine uz sveobuhvatna ograničenja izvoza za koja je Bajdenova adminsitracija Kini rekla da će ih ažurirati ovog meseca.

Ukoliko bi Bajdenova administracija regulisala učešće američkih kompanija u fondaciji sa sedištem u Švajcarskoj na način na koji traže zakonodavci, to bi otežalo američke i kineske kompanije da rade zajedno na otvorenim tehničkim standardima. To bi takođe stvorilo prepreke kineskoj potrazi za samodovoljnošću čipovima.

Izvor: www.pcpress.rs

Možda te još zanima:

.

Postoji li nešto bolje od putovanja i spremanja hrane

Možda ste ga primetili na nekom festivalu, ili na nekom od humanitarnih događaja, ili ste jednostavno nabasali na njegov food…

.

Meta blokira Apple Intelligence na Facebooku i drugim iOS aplikacijama

Apple je oktobra prošle godine korisnicima omogućio upotrebu Apple Intelligence, kroz verziju operativnog sitema iOS 18.1. Iako većina aplikacija podržava…

.

Zna AI koje pivo je najbolje

Imaju imena, lica i mejl adrese, ali postoje samo u digitalnom svetu – pet novih članova tima u danskoj pivari…

.

Zaboravite na Live Translate: Google koristi Pixel telefone za komunikaciju sa delfinima

Google je predstavio "DolphinGemma", AI model razvijen u saradnji sa istraživačima sa Džordžija tek univerziteta i organizacijom Wild Dolphin Project…

.

Može li humor da proda baš sve?

Svakog dana, svakog minuta, okruženi smo brojnim reklamama, na različitim društvenim mrežama, od kojih veliku većinu samo preskočimo. Ona manjina,…

.

Chrome 136 rešava 20-godišnji rizik privatnosti istorije pretraživača

Google je rešio da ispravi dugogodišnji problem koji je omogućavao sajtovima da otkriju istoriju korisničkih pregleda putem stilizovanih linkova označenih…

  • 19:00 Popodne na O radiju
  • 19:45 Lampica
  • 20:00 Vaš DJ sat
  • 21:00 Music Mix by Bea

Anketa

Na koji način koristiš ChatGPT?

Oradio logo