...
TRENUTNO10:00 - 10:30Pre podne na O radiju

Društvo

Petrušić: Rasizam i dalje problem

26.03.2015.

Iako je poslednjih godina učinjeno mnogo u suzbijanju diskriminacije u društvenim odnosima, moramo biti svesni činjenice da je rasizam u Srbiji pojava koja i dalje nije iskorenjena i da su rasistički stavovi u našem društvu i dalje rašireni, kaže za O radio Poverenica za zaštitu ravnopravnosti Nevena Petrušić, povodom Evropske nedelje borbe protiv rasizma. 

.

(Foto: www.mc.rs)

Ono što posebno treba da nas brine jeste veliki broj onih koji otvoreno izražavaju rasističke stavove prema Romima smatra Nevena Petrušić.

"Primera radi, dve trećine srednjoškolaca misli da su Romi po prirodi prljavi, to pokazuju nalazi iz istraživanja. Slična je situacija kada je u pitanju odnos građana prema romskoj nacionalnoj manjini, jer više od polovine ih ne želi u porodici, a više od trećine tvrdi da Romi kradu. U nekoliko navrata bili smo svedoci otvorenog ispoljavanja rasističkih stavova pri useljavanju Roma u pojedina naselja u određenim delovima Srbije".

Odnos vlasti i građana prema azilantima takođe je zabrinjavajući i time ne možemo da se pohvalimo, napominje poverenica, navodeći da je činjenica da se slučajevi izazivanja nacionalne i verske mržnje i netrepeljivosti i dalje nedovoljno efikasno procesuiraju i neadekvatno kažnjavaju.

"Mi smo prošle godine pokrenuli dve parnice i pet krivičnih prijava zbog sumnje da je izvršeno krivično delo izazivanja nacionalne i verske mržnje i netrepeljivosti prema romskoj manjini. Svi moramo znati da je neophodna efikasnija borba protiv rasizma i da je potrebna edukacija svih, a posebno dece i mladih ljudi, i da je tu ključna uloga obrazovnih institucija - one zapravo treba da stvore jedan ambijent i kreiraju sistem koji će kod mladih ljudi razvijati duh tolerancije, uvažavanja različitosti, poštovanje, razumevanje ljudskih prava".

Rasizam jeste problem u društvu koji neće nestati sam od sebe i moramo svi raditi na njegovom iskorenjivanju zato što je to zaista veoma opasna društvena pojava koja ne samo da šteti onima koji su izloženi takvim stavovima, nego i društvu kao celini, kaže Nevena Petrušić.

"To je nešto čega moramo biti svesni jer je to preduslov da zaista nešto uradimo. Sada imamo i mere koje su usvojene, kao i strategije za suzbijanje i sprečavanje diskriminacije. Pratimo i na koji se način sprovodi akcioni plan koji je usvojen prošle godine", istakla je Poverenica za ravnopravnost polova u razgovoru za O radio.

Jelena Mijatović

Možda te još zanima:

.

Twitter algoritam preferira mršavija, mlađa lica svetle puti

Uh, uh, neprijatne vesti za Twitter… Algoritam za kropovanje slika na Twitteru radije prikazuje lica koja su mršavija, mlađa i…

.

"Da 5 bloods" u ratu koji nikada ne prestaje

Svež Netflixov biser, film "Da 5 bloods" Spajka Lija počinje govorom Muhameda Alija o tome kako ne želi da ratuje…

.

Borba protiv rasizma traje svakog dana

Međunarodni dan borbe protiv rasizma obeležava se u čitavom svetu 21. marta, to je dan koji su ustanovile Ujedinjene nacije…

.

Postoji li nešto bolje od putovanja i spremanja hrane

Možda ste ga primetili na nekom festivalu, ili na nekom od humanitarnih događaja, ili ste jednostavno nabasali na njegov food…

.

Šta stoji u pismima studenata evropskim zvaničnicima

Studenti iz Srbije, nakon biciklom pređenih 1.400 kilometara, predali su pisma evropskim institucijama i zvaničnicima u kojima objašnjavaju situaciju u…

.

Poziv za feminističku prolećnu školu je otvoren

Alternativni centar za devojke organizuje konkurs za Feminističku prolećnu školu koja je deo projekta  "Mlade žene grade mir". Škola će…

  • 00:00 Music Mix by Bea
  • 05:00 Music mix by Anja
  • 10:00 Pre podne na O radiju
  • 10:30 Tehnologija
  • 10:45 Prava stvar

Anketa

Na koji način koristiš ChatGPT?

Oradio logo