...
TRENUTNO06:00 - 11:00Music Mix by Bea

Lifestyle / Tehnologija

Veštačka inteligencija dovršila Desetu simfoniju

06.10.2021.

Veštačka inteligencija dovršila je Betovenovo veliko delo. "Deseta simfonija", koju je kompozitor započeo za života i nije završio, biće premijerno izvedena u Nemačkoj u novembru.

.

Betovenova Simfonija broj 9 u D-molu debitovala je 1824. godine, čuvenim izvođenjem u Beču kojim je lično Betoven dirigovao, iako je potpuno izgubio čulo sluha. Simfonija je čuvena po tome što je ne samo jedno od najlepših muzičkih dela, već i zbog toga što su po prvi put u jednoj simfoniji upotrebljeni pevači i hor, a izazvala je opšte oduševljenje i haos u dvorani, koga je Betoven postao svestan tek kada ga je koncertmajster/prva violina okrenuo ka publici po završetku koncerta.

Prisutni su skakali, pljeskali, čupali kosu, vrištali, u neverici čemu su upravo prisustvovali, što je do tada bilo neviđeno ponašanje na izvođenju dela ozbiljne muzike. Za sledeće delo, 10. simfoniju, komponovano je samo nekoliko stavova, posle čega je čuveni kompozitor umro.

Profesor Ahmed Elgamal, kompjuterski naučnik i vođa projekta, objasnio je da je njegov tim sa Univerziteta Rutgers koristio nekoliko postojećih stavova 10. simfonije i "naučio" veštačku inteligenciju da operiše kompleksnim informacijama o Betovenovom kompletnom "telu muzike" i kreativnom procesu. Tako su uspeli da stvore najuverljiviju verziju dela koju bi, na osnovu sopstvene vizije i stvaralaštva, možda komponovao i sam Betoven. Posao veštačke inteligencije počinjao je tamo gde su se Betovenovi stavovi zavšavali, a kompozitori koji su učestvovali u projektu nisu mogli da nastave.

U projektu, koji je započeo 2019. godine, učestvovali su istoričari muzike, muzikolozi, kompozitori i kompjuterski naučnici. Među relevantne podatke, uključeni su i nacrti i skice koje je Betoven pravio dok je komponovao.

Veštačka inteligencija je i ranije korišćena za kompletiranje Šubertove konačne simfonije, za šta su korišćeni Huawei Mate 20 Pro smartfon i "harmonajzer" veštačke inteligencije, koji melodiju po izboru može da harmonizira u melodiju stila određenog kompozitora, na primer Mocarta.

Izvor: www.pcpress.rs

Možda te još zanima:

.

Svirajte klavir bez imalo muke

Želite da svirate klavir? Nema problema! Sajt Touch Pianist omogućava vam da svirate klavir skoro bez greške, tako da ne morate da…

.

U naredne dve godine 2D QR kodovi će zameniti tradicionalne barkodove

Industrija se priprema za prelazak sa tradicionalnih linearnih barkodova na dvodimenzionalne (2D) kodove slične QR kodovima, s ciljem da se…

.

Nova godina - praznik ili sasvim običan dan?

U novogodišnjoj epizodi "Rose u podne", sa Milanom Damjanovićem (gen Z) i Dejanom Trajkovskim (gen X) razgovarali smo o tome…

.

Popaj i Tintin postaju javno dobro u Americi

Nova godina donosi još više dela koja od sada postaju javno dobro u Sjedinjenim Američkim Državama. Ove godine, hiljade zaštićenih…

.

Bluesky i Threads: Dve potpuno različite vizije budućnosti nakon X-a

Nema više sumnje da su Threads i Bluesky postali najperspektivnije alternative platformi koja je nekada bila poznata kao Twitter. Iako…

.

Nvidia u 2025: Pogon za humanoidne robote

Proizvođač čipova Nvidia planira značajnije angažovanje u oblasti robotike tokom 2025. godine. Konkretno, u prvoj polovini godine Nvidia će lansirati…

  • 00:00 Music mix by Anja
  • 06:00 Music Mix by Bea
  • 11:00 Y2K
  • 12:00 Akademac

Anketa

Na koji način koristiš ChatGPT?

Oradio logo