...
TRENUTNO15:00 - 16:00Akademac

Lifestyle / Tehnologija

Razvijena metoda kretanja zvučnih talasa samo u jednom pravcu

14.10.2024.

Nakon godina istraživanja, naučnici sa ETH univerziteta iz Ciriha razvili su metodu kojom se zvučni talasi mogu kretati samo u jednom pravcu, što je značajan napredak u akustici. Obično se zvuk širi u svim pravcima, ali ograničavanje zvuka da putuje samo u jednom pravcu može značajno poboljšati efikasnost različitih tehnologija.

.

ilustracija: pixabay

Istraživanjem je rukovodio profesor Nikola Noire, koji je veći deo svoje karijere posvetio proučavanju i sprečavanju potencijalno opasnih samooodrživih termo-akustičnih oscilacija u avionskim motorima. On je verovao da se slične pojave mogu iskoristiti za korisne primene.

Jedan od ključnih ciljeva istraživanja je kontrola širenja buke, smanjenje interferencije i unapređenje zvučnih uređaja u različitim industrijama. Na primer, u medicini bi ovo moglo da poboljša tačnost ultrazvuka, a u komunikacionim sistemima bi moglo da smanji smetnje i poboljša kvalitet signala. Zvučni talasi u jednom pravcu mogli bi koristiti i u oblastima poput arhitekture, gde bi bilo moguće preciznije kontrolisati kako se zvuk širi u zgradama ili drugim strukturama.

Ključ tehnologije je u specijalnim materijalima i strukturama koje utiču na putanju zvučnih talasa. Ovi materijali, često nazvani "metamaterijali," mogu manipulisati talasima na načine koji ranije nisu bili mogući. Uređaji bazirani na ovim materijalima omogućili bi jednostran prenos zvuka, što je koncept sličan diodama u elektronici koje propuštaju električnu struju u samo jednom pravcu.

Ova istraživanja otvaraju vrata brojnim mogućnostima, kao što su unapređenje zvučnih izolacija, bolja preciznost u sonarima i unapređenje akustičnih sistema u pametnim uređajima. Pored toga, tehnika bi mogla otvoriti put razvoju topoloških (električnih) kola, poboljšavajući rutiranje signala u budućim komunikacionim sistemima i pružajući način da se talasi usmere u jednom pravcu bez gubitka energije.

Istraživački tim je svoju studiju objavio u časopisu "Nature Communications".

izvor: techspot.com

Tagovi

Možda te još zanima:

.

Postoji li nešto bolje od putovanja i spremanja hrane

Možda ste ga primetili na nekom festivalu, ili na nekom od humanitarnih događaja, ili ste jednostavno nabasali na njegov food…

.

Meta blokira Apple Intelligence na Facebooku i drugim iOS aplikacijama

Apple je oktobra prošle godine korisnicima omogućio upotrebu Apple Intelligence, kroz verziju operativnog sitema iOS 18.1. Iako većina aplikacija podržava…

.

Zna AI koje pivo je najbolje

Imaju imena, lica i mejl adrese, ali postoje samo u digitalnom svetu – pet novih članova tima u danskoj pivari…

.

Zaboravite na Live Translate: Google koristi Pixel telefone za komunikaciju sa delfinima

Google je predstavio "DolphinGemma", AI model razvijen u saradnji sa istraživačima sa Džordžija tek univerziteta i organizacijom Wild Dolphin Project…

.

Može li humor da proda baš sve?

Svakog dana, svakog minuta, okruženi smo brojnim reklamama, na različitim društvenim mrežama, od kojih veliku većinu samo preskočimo. Ona manjina,…

.

Chrome 136 rešava 20-godišnji rizik privatnosti istorije pretraživača

Google je rešio da ispravi dugogodišnji problem koji je omogućavao sajtovima da otkriju istoriju korisničkih pregleda putem stilizovanih linkova označenih…

  • 13:00 Danube Streamwaves
  • 14:00 Pop up
  • 15:00 Akademac
  • 16:00 Music mix by Anja
  • 22:00 Floating Sounds

Anketa

Na koji način koristiš ChatGPT?

Oradio logo