...
TRENUTNO20:00 - 21:00Y2K

Lifestyle / Tehnologija

Akustična tkanina sluša srce i disanje, radi kao slušni aparat

01.04.2022.

Istraživači sa MIT-a stvorili su "akustičnu tkaninu" koja može da sluša okolinu i da pretvara vibracije koje stvara zvuk u električne signale, slično ljudskom uhu ili mikrofonu.

.

Tehnologija se sastoji od piezoelektričnih vlakana koja su utkana u tkaninu, a rezultujući materijal koji se pere u mašini mogao bi se pokazati korisnim za razne medicinske primene, uključujući funkcionisanje kao monitora za srce, monitora za disanje, pa čak i kao komponenta u tehnologiji dizajniranoj da pomogne osobama oštećenog sluha. Sve veći broj istraživanja uključuje dodavanje novih i ponekad neočekivanih funkcionalnosti svakodnevnim stvarima koje koristimo u našim životima. Ova najnovija tehnologija nije izuzetak – da li ste ikada pomislili da vaš dukser može da sluša otkucaje vašeg srca ili da ćebe može da prati disanje novorođenčeta?

Tehnologija mikrofona od tkanine zasniva se na tkanju piezoelektričnih vlakana u uobičajene tkanine koje vibriraju kada su izložene zvučnim talasima, što rezultira električnim signalom. Ako su prisutna u tkanini koja dodiruje kožu, vlakna mogu čak otkriti suptilne zvukove srca i disanja u grudnoj šupljini. "Kada nosite akustičnu odeću, mogli biste da razgovarate kroz nju da biste odgovorili na telefonske pozive i komunicirali sa drugima", rekao je Wei Yan, istraživač uključen u studiju. Pored toga, ova tkanina može neprimetno da se poveže sa ljudskom kožom, omogućavajući korisnicima da prate svoje stanje srca i disanja na udoban, kontinuiran, u realnom vremenu i dugoročan način.

Istraživači sa MIT-a kreirali su vlakna tako što su počeli sa "predformom" koja je bila otprilike veličine marker olovke, a zatim su je zagrejali i razvukli u duga tanka vlakna do 40 metara dužine. Testirali su osetljivost dobijenih vlakana na zvuk i otkrili da su veoma osetljiva, sa performansama koje su uporedive sa performansama komercijalnih ručnih mikrofona. Kada se utkaju u tkaninu, rezultujuća odeća može veoma osetljivo da detektuje zvuk, pa čak i da precizno odredi pravac iz kojeg dolazi određeni zvuk, što bi moglo biti korisno za one koji imaju probleme sa sluhom.

Izvor: www.pcpress.com

Možda te još zanima:

.

Umetnost pametne odeće

Google i druge kompanije već neko vreme rade na pametnoj odeći, sa integrisanim strujnim kolima. Na primer, šta bi bilo…

.

U naredne dve godine 2D QR kodovi će zameniti tradicionalne barkodove

Industrija se priprema za prelazak sa tradicionalnih linearnih barkodova na dvodimenzionalne (2D) kodove slične QR kodovima, s ciljem da se…

.

Nova godina - praznik ili sasvim običan dan?

U novogodišnjoj epizodi "Rose u podne", sa Milanom Damjanovićem (gen Z) i Dejanom Trajkovskim (gen X) razgovarali smo o tome…

.

Popaj i Tintin postaju javno dobro u Americi

Nova godina donosi još više dela koja od sada postaju javno dobro u Sjedinjenim Američkim Državama. Ove godine, hiljade zaštićenih…

.

Bluesky i Threads: Dve potpuno različite vizije budućnosti nakon X-a

Nema više sumnje da su Threads i Bluesky postali najperspektivnije alternative platformi koja je nekada bila poznata kao Twitter. Iako…

.

Nvidia u 2025: Pogon za humanoidne robote

Proizvođač čipova Nvidia planira značajnije angažovanje u oblasti robotike tokom 2025. godine. Konkretno, u prvoj polovini godine Nvidia će lansirati…

  • 19:20 Tehnologija
  • 19:45 Prava stvar
  • 20:00 Y2K
  • 21:00 Music mix by Anja

Anketa

Na koji način koristiš ChatGPT?

Oradio logo