...
TRENUTNO21:00 - 00:00Music Mix by Bea

Lifestyle / Tehnologija

AI preuzima vlast u budućnosti

23.05.2024.

Naučnik Džefri Hinton, koji se smatra "kumom veštačke inteligencije" kaže da će vlade širom sveta morati da nađu način kako bi se nosile s uticajem veštačke inteligencije na nejednakost.

.

Profesor Džefri Hinton rekao je za BBC da je "veoma zabrinut da će veštačka inteligencija preuzeti mnoge svakodnevne poslove", da bi to moglo da poveća nejednakost i da su potrebne reforme kako bi se to sprečilo.

Istakao je da iako smatra da će veštačka inteligencija povećati produktivnost i bogatstvo, novac će ići bogatima, "a ne ljudima čiji poslovi budu izgubljeni i to će biti veoma loše za društvo".

Profesor Hinton je pionir neuronskih mreža, koje čine teorijsku osnovu veštačke inteligencije. Do prošle godine radio je u Google-u, ali napustio je tehnološkog giganta kako bi mogao slobodnije da govori o opasnostima od neregulisane veštačke inteligencije.

Profesor Hinton ponovio je svoju zabrinutost o pretnjama AI-ja za celokupno čovečanstvo. "Pokazuje se da vlade nisu bile voljne da obuzdaju vojnu upotrebu veštačke inteligencije, a tehnološke kompanije ne ulažu dovoljno truda u bezbednost", tvrdi.

Hinton je rekao da za pet do 20 godina postoji verovatnoća da ćemo morati da se suočimo s problemom AI-ja koji bi mogao pokuša da preuzme vlast. "To bi dovelo do pretnje na nivou izumiranja za ljude jer bismo mogli da kreiramo oblik inteligencije koji je bolji od biološke inteligencije, a to je za nas veoma zabrinjavajuće", kaže on.

Veštačka inteligencija bi mogla da se autonomno razvije tako da ima za cilj preuzimanje kontrole, a to pokazuju i dosad benigni alati za, na primer, prevođenje teksta.

"Ono što me najviše brine kod AI-ja jeste da oni mogu samostalno da donose odluke o ubijanju ljudi", kaže.

Profesor Hinton predlaže stoga nešto poput Ženevske konvencije, međunarodnog ugovora za regulisanje vojne upotrebe veštačke inteligencije. "Ali mislim da se to neće dogoditi dok se ne dogode veoma gadne stvari", dodao je.

S obzirom da je u toku nova trka u naoružanju između SAD-a, Rusije i Kine, Hinton kaže da bi najbolje rešenje bila zabrana vojne upotrebe veštačke inteligencije.

Izvor:www.b92.net

Tagovi

Možda te još zanima:

.

Postoji li nešto bolje od putovanja i spremanja hrane

Možda ste ga primetili na nekom festivalu, ili na nekom od humanitarnih događaja, ili ste jednostavno nabasali na njegov food…

.

Meta blokira Apple Intelligence na Facebooku i drugim iOS aplikacijama

Apple je oktobra prošle godine korisnicima omogućio upotrebu Apple Intelligence, kroz verziju operativnog sitema iOS 18.1. Iako većina aplikacija podržava…

.

Zna AI koje pivo je najbolje

Imaju imena, lica i mejl adrese, ali postoje samo u digitalnom svetu – pet novih članova tima u danskoj pivari…

.

Zaboravite na Live Translate: Google koristi Pixel telefone za komunikaciju sa delfinima

Google je predstavio "DolphinGemma", AI model razvijen u saradnji sa istraživačima sa Džordžija tek univerziteta i organizacijom Wild Dolphin Project…

.

Može li humor da proda baš sve?

Svakog dana, svakog minuta, okruženi smo brojnim reklamama, na različitim društvenim mrežama, od kojih veliku većinu samo preskočimo. Ona manjina,…

.

Chrome 136 rešava 20-godišnji rizik privatnosti istorije pretraživača

Google je rešio da ispravi dugogodišnji problem koji je omogućavao sajtovima da otkriju istoriju korisničkih pregleda putem stilizovanih linkova označenih…

  • 19:45 Lampica
  • 20:00 Vaš DJ sat
  • 21:00 Music Mix by Bea

Anketa

Na koji način koristiš ChatGPT?

Oradio logo