...
TRENUTNO05:00 - 10:00Music Mix by Bea

Društvo / Obrazovanje

Smanjenje školarina nije milostinja već realnost

22.10.2020.

Nakon protesta u kojima su se studenti izborili za ostanak u domovima i nakon još jednog dobijenog ispitnog rokam, studenti u Srbiji trenutno apeluju na Ministarstvo prosvete da smanji školarine za 30 odsto. U toku je potpisivanje online peticije, koja do sada ima oko 20.000 potpisnika. Kako se navodi, akademska budućnost mnogih je dovedena u pitanje usled pandemije.

.

Foto: printskrin peticije

U peticiji se takođe navodi i da je cela situacija uticala na roditelje mnogih studenata koji finansiraju svoju decu. Osim toga, neizvesnost zbog korone je dodatni pritisak. Oni studenti sa kojima smo mi razgovarali, slažu se se da školarine treba da budu 30 odsto manje.

"Očigledna je potreba, čim je toliko njih potpisalo peticiju. Smanjilo bi troškove i bilo bi sugurno od pomoći da se ona prihvati. Nije bitno da li je u pitanju budžet ili samofinansiranje."

"Apsolutno smtram da je smanjenje od 30 odsto na mestu. Bila sam student na samofinansiranju i nelogično je da se obrazovanje uopšte plaća. A onda i da se toliko plaća. Mislim da treba da se napravi neki sistem gde je svima dobro. I tim ljudima koji su na fakultetima, ali ne baš da se 'dere koža' sa leđa studentima. Iz svog primera znam da nije uopšte zanimljivo raditi i studirati i razmišljati o tome šta ćeš danas jesti, pogotovo studentima koji su došli iz drugih gradova, koji još imaju i kirije."

besplatno obrazovanje png

Foto: pexels.com

"Mislim da je u interesu svih nas da se smanje troškovi. Tim novcem možemo da iskoristimo i potrošimo ga u neke druge pametne svrhe i uspomene. Ja sam na budžetu i skupo mi je ovo van fakulteta, smeštaj i hrana. Mogu da zamislim kako je onima koji su na samofinansiranju."

"Mnogo roditelja nema da plati školarinu, a to ne znači da njihova deca ne treba da se školuju. Ovo je odlična akcija i mnogima će pomoći. Dosta njih nema stanove, iznajmljuju. Smanjenje troškova bi omogućilo školovanje mnogima."

Već sredinom maja je više od 80 odsto svetskih univerziteta smanjilo školarinu, a kako se navodi u obrazloženju peticije, studenti ne traže milostinju, već realnost. Fakulteti tokom letnjeg semestra nisu radili, te su na primer, troškovi komunalija znatno manji.

Anketu možete poslušati u plejeru, a možete je i pogledati na našim društvenim mrežama. 

J. Božić

Možda te još zanima:

.

Doček 2025: Šta praznici ove godine znače studentima?

Nova godina je sasvim blizu, a nas je zanimalo kako će se mladi, posebno studenti, ponašati u novogodišnjoj noći. 

.

Studentske blokade: solidarnost, podrška i svakodnevna borba

Svi fakulteti Univerziteta u Novom Sadu blokirani su danima. Osim Novog Sada, najveći broj fakulteta  blokiran je i na univerzitetima…

.

Studentski bunt nekad i sad: mladi su nosioci društvenih promena

U petoj epizodi Rose u podne, emisije Oradija o generacijskim razlikama, razgovarali smo o tome kako su mladi i studenti…

.

Povećava se broj blokiranih fakulteta u Novom Sadu

Studenti Fakulteta tehničkih nauka, koji su se u ponedeljak pridružili blokadama novosadskih fakulteta, najavili su da će večeras (utorak 10.decembar)…

.

Filozofski fakultet na čelu studentskih blokada u Novom Sadu

Na Plenumu Filozofskog fakulteta održanom 4. decembra uveče, studenti su doneli odluku da se aktuelne blokade prošire na što veći…

.

Značaj društvenih nauka nedovoljno prepoznat u savremenom društvu

Završen je i drugi upisni rok na fakultetima u Srbiji, što znači da sada znamo koji smerovi su traženi i…

  • 00:00 Music mix by Anja
  • 05:00 Music Mix by Bea
  • 10:00 Pre podne na O radiju
  • 10:30 Tehnologija

Anketa

Na koji način koristiš ChatGPT?

Oradio logo