...
TRENUTNO13:00 - 14:00Danube Streamwaves

Društvo / Obrazovanje

Problemi ostaju, protesti se ponavljaju

01.09.2016.

Čini se da se studenti već godinama svake jeseni bore za iste ciljeve, odnosno da se smanji broj potrebnih bodova kako bi se školska godina upisala na budžet, poveća broj ispitnih rokova i da stari studenti i dalje mogu da budu studenti i to po programu po kom su i upisali fakultete. 

.

Prema Zakonu o visokom obrazovanju za upis na budžet potrebno je 60 bodova, što znači da ste položili sve ispite, ali studenti se na jesen uvek pobune protiv toga, pa se izmenama i dopunama Zakona ta odluka promeni i broj potrebnih bodova se smanji na 48. To je jedan od razloga zbog kojeg će Studentski pokret uskoro da organizuje akcije, kaže Stefan Palešćak, član tog pokreta.

"Bolonja je sama po sebi takva da studentima pravi problem, jer ih zapravo primorava da se trkaju za bodovima, a ne za znanjem. To znači da neko, da bi položio recimo predmet koji nosi 4 ESPB, a koji bi mu pravio problem u vezi sa finansiranjem, naučiće nešto ofrlje, najpovršnije - samo da prođe. Faktički se i briše razlika među ocenama, jer imate 4 ESPB i za šesticu i za desetku, što naravno ne mogu biti iste stvari, ne vredi svaka ocena isto. Ove godine se pojavio problem starih studenata ili "večitih", koji su upisali fakultete još pre 2006, dakle pre nego što je upisana prva generacija bolonjaca. Ove godine kažu da do 30. septembra imaju rok da završe, međutim, to su i ranijih godina produžavali i mi ćemo se svakako baviti i time", kaže Stefan za O radio.

Baš zato što svake godine studenti treba da se izbore za iste stvari, na Fakultetu tehničkih nauka rešili su da pokušaju odmah da se dogovore sa upravom fakulteta. 

"Želimo da na sastanku sa upravom fakulteta, koji će biti održan u petak ili naredne nedelje, razgovaramo o gorućim studentskim problemima, kao što je pitanje studentskih troškova, pitanje starih studenata, radnim subotama koje su u novom kalendaru uvedene zbog izgradnje zgrade, da se pojasni to pitanje, kao i o mnogim drugim studentskim problemima. Verujemo da ćemo naći zajedničko rešenje, težimo sinergiji rada studentskog parlamenta i uprave fakulteta", kaže student prodekan FTN-a Miloš Karan

Razgovarali smo sa studentima u kampusu i oni kažu da su školarine, overe semestra i prijave ispita skupe, nekad im je potreban dodatni rok, ali neki su i zadovoljni uslovima na fakultetu.

Svake jeseni studenti se izbore za ono što traže, ali se tokom školske godine ne radi gotovo ništa na analizi problema i potencijalnom rešavanju kako do protesta na jesen ne bi bilo ni potrebe da dođe. Sredinom septembra biće poznato šta su se studenti dogovorili sa upravama fakulteta, kao i da li će biti organizovanih protesta.

J. Ž.

Možda te još zanima:

.

Šta stoji u pismima studenata evropskim zvaničnicima

Studenti iz Srbije, nakon biciklom pređenih 1.400 kilometara, predali su pisma evropskim institucijama i zvaničnicima u kojima objašnjavaju situaciju u…

.

Studenti biciklom stigli u Strazbur

Studenti iz Srbije stigli su večeras biciklom u Strazbur. Kolonu od 80 biciklista, nakon 13 dana i pređenih 1400 kilometara,…

.

Studenti danas stižu u Strazbur

Studentska biciklistička kolona večeras stiže u Strazbur. Poslednja etapa ovog puta dugog 1.300 kilometara proteže se od nemačkog grada Karlsruea,…

.

Završena blokada zgrade RTV

Policija u opremi za razbijanje demonstracija, rano jutros, je intervenisala ispred zgrade Radio televizije Vojvodine i potisnula studente sa ulaza,…

.

Dan studenata 2025: Generacija koja ne ćuti

Dan studenata u Srbiji obeležava se 4. aprila. Na ovaj dan 1936. godine u Beogradu su organizovane velike demonstracije u…

.

Pod nadstrešnicama

Pre tragedije 1. novembra, Oradio je planirao obilazak mladih u najvećim gradovima Vojvodine. Želeli smo da razgovaramo sa njima o…

  • 11:00 Y2K
  • 12:00 Radio Grafiti
  • 13:00 Danube Streamwaves
  • 14:00 Pop up
  • 15:00 Akademac

Anketa

Na koji način koristiš ChatGPT?

Oradio logo